Мітчики
Мітчик — інструмент для нарізування внутрішніх різьб. Мітчик являє собою гвинт з прорізаними прямими або гвинтовими стружковими канавками, що утворюють ріжучі кромки. Мітчик хвостовою частиною кріпиться в вороток, робочою частиною вставляється в отвір, в якому при провертанні воротка зворотно-поступальними рухами нарізається різьба. Робоча частина мітчика має ріжучу і калібруючу частини. Задня поверхня для виключення тертя її об оброблювану деталь виконується затилованої (некруглой). Профіль різьби мітчика повинен відповідати профілю нарізати різьблення.
Умови різання при зняття стружки мітчиком дуже важкі-за невільного різання, великих сил різання і тертя, а також утруднених умов видалення стружки. Крім того, мітчики мають знижену міцність через ослаблений поперечного перерізу. Особливо негативно це позначається при нарізуванні різьби у в'язких матеріалах мітчиками малих діаметрів, які часто виходять з ладу із-за поломок, викликаних пакетуванням стружки.
Достоинствами метчиков являются: простота и технологичность конструкции, возможность нарезания резьбы за счет самоподачи, высокая точность резьбы, определяемая точностью изготовления метчиков.
По конструкции и применению метчики делят на следующие типы:
1) ручные (слесарные) - с ручным приводом, изготавливаются комплектами из двух или трех номеров;
2) машинно-ручные одинарные или в комплекте из двух номеров -с ручным или станочным приводом;
3) машинные одинарные - со станочным приводом;
4) гаечные - для нарезания резьбы в гайках на специальных станках;
5) плашкові і маткові - для нарізування і, відповідно, калібрування різьби в різьбонарізних плашках;
6) спеціальні - для нарізування різьб різних профілів: трапецеїдальних, круглих, наполегливих і т. д., а також збірні регульовані, мітчики-протяжки, конічні мітчики та ін.
Конструктивні елементи мітчиків і геометричні параметри ріжучої частини. Незважаючи на велику різноманітність типів мітчиків, вони мають спільні основні частини, конструктивні елементи і геометрію різальної частини, які розглянемо нижче на прикладі мітчиків для нарізування гострокутної кріпильної різьби, які отримали найбільше поширення на практиці.